ANTYKONCEPCJA.XMC.PL

*** Translator ***

✔️ Pianki Żele i Kremy

żel antykoncepcyjny

Są to metody zapobiegania ciąży dostępne bez recepty lekarskiej, można kupić je zarówno w aptekach, jak i w działach drogeryjnych sklepów. Ich stosowanie nie wywołuje żadnych reakcji alergicznych i nie grozi żadnymi poważnymi skutkami ubocznymi, lecz pod względem skuteczności nie wytrzymują konkurencji z innymi metodami antykoncepcyjnymi. Niektóre z nich są przeznaczone wyłącznie do użycia w połączeniu z innymi środkami zapobiegawczymi.

Produkty tego rodzaju oferują do pewnego stopnia zabezpieczenie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym przed wirusem HIV, lecz ze względu na to, iż AIDS jest chorobą śmiertelną, ryzyko zachorowania należy uznać za zbyt wysokie, by pozwolić sobie na stosowanie wyłącznie wyżej wspomnianych metod ochrony podczas kontaktów seksualnych odbywanych z kimkolwiek poza stałym partnerem, o którym wiadomo, iż nie jest nosicielem wirusa.

Pianka dopochwowa w aerozolu wprowadzana jest do odpowiedniego aplikatora, za pomocą którego wstrzykuje się ją następnie do pochwy. (Niektóre gatunki są fabrycznie pakowane w aplikatory jednorazowego zastosowania).

Pianka rozprzestrzenia się równomiernie po całym obszarze pochwy, pokrywając otwór szyjki macicy. Zawiera ona składnik plemnikobójczy paraliżujący plemniki, co zapobiega ich przedostaniu się do szyjki macicy i wniknięciu do wnętrza komórki jajowej. Należy w każdym przypadku stosować się do instrukcji dołączonej przez producenta.

Pianka w łatwych do użycia aplikatorach jest formą antykoncepcji preferowaną przez kobiety niechętnie dotykające własnych genitaliów. Pianki nie trzeba też usuwać po jej wykorzystaniu, gdyż wypływa wraz z naturalnymi wydzielinami pochwy.

W opinii niektórych kobiet pianki są kłopotliwe w użyciu i brudzące, a ze względu na to, iż należy je wprowadzać do pochwy bezpośrednio przed stosunkiem, odbierają grze miłosnej wiele spontaniczności. Z każdych stu kobiet, które polegają wyłącznie na piankach jako metodzie zapobiegania ciąży, po roku dwadzieścia będzie ciężarnych. Większą skuteczność oferuje pianka w połączeniu z innymi środkami zapobiegawczymi, takimi jak prezerwatywy czy krążki dopochwowe.

Rozpuszczające się po ich umieszczeniu w pochwie globulki (czopki) zawierające składniki plemnikobójcze są relatywnie mniej kłopotliwe i mniej brudzące od pianek, a ich używanie nie wymaga aplikatora, co niektóre kobiety poczytują za wielką zaletę.

Z drugiej strony wymagają wprowadzenia do pochwy przynajmniej na 10 minut do 15 przed rozpoczęciem stosunku, a nie mniej niż na 45 minut przed zakończeniem stosunku, zdecydowanie krępują więc spontaniczność aktu miłosnego. Jeśli mężczyzna nie miał wytrysku w ciągu 45 minut po wprowadzeniu czopka, należy sięgnąć po następny, a przed podjęciem czynności seksualnych odczekać kolejne 10 minut.

Wiedza o antykoncepcji dzieli się na merytoryczną (jakie środki, jak działają i jak są skuteczne) oraz psychologiczną (jak wpływają na nasze samopoczucie, psychikę, reakcje, samoocenę) . Niestety, edukując się w tej dziedzinie, najczęściej zdobywający wiedzę koncentruje się na: skuteczności, dostępności (żeby nie trzeba było iść do lekarza) i łatwości obsługi.

Rzadko kto natomiast podejmuje wysiłek, aby poznać psychologiczne aspekty stosowania środków antykoncepcyjnych. Współczesna pedagogika młodzieży stoi na bardzo słusznym stanowisku, iż ideałem antykoncepcji jest współżycie z taką osobą, iż nawet jeśli nastąpi zapłodnienie, to nie będzie to żadna tragedia. Bowiem antykoncepcja nie powinna absolutnie służyć temu, żeby można było sobie bez przeszkód poszaleć za młodu.

Kategoria: Antykoncepcja
Tagi: ,